
NEXPERIA 74LVC162245ADGG:11 Transceiver, 74LVC16245, 1.65 V to 3.6 V, TSSOP-48
Product details
| Logic Family / Base Number | 74LVC16245 |
| Logic Device Type | Transceiver, Non Inverting |
| Logic Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 48Pins |
| Supply Voltage Min | 1.65V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Logic IC Family | 74LVC |
| Logic IC Base Number | 7416245 |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | NEXPERIA |
| Part Number | 74LVC162245ADGG:11 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $4.14
-70%$4.14
$1.24NEXPERIA 74LVC162245ADGG:11 Transceiver, 74LVC16245, 1.65 V to 3.6 V, TSSOP-48
Product details
| Logic Family / Base Number | 74LVC16245 |
| Logic Device Type | Transceiver, Non Inverting |
| Logic Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 48Pins |
| Supply Voltage Min | 1.65V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Logic IC Family | 74LVC |
| Logic IC Base Number | 7416245 |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | NEXPERIA |
| Part Number | 74LVC162245ADGG:11 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Logic Family / Base Number | 74LVC16245 |
| Logic Device Type | Transceiver, Non Inverting |
| Logic Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 48Pins |
| Supply Voltage Min | 1.65V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Logic IC Family | 74LVC |
| Logic IC Base Number | 7416245 |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | NEXPERIA |
| Part Number | 74LVC162245ADGG:11 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











