
NEOHM - TE CONNECTIVITY YR1B976RCC Through Hole Resistor, 976 ohm, 500 V, Axial Leaded, 250 mW, ± 0.1%, R Series
NEOHM - TE CONNECTIVITY YR1B976RCC Through Hole Resistor, 976 ohm, 500 V, Axial Leaded, 250 mW, ± 0.1%, R Series
Product details
| Temperature Coefficient | ± 15ppm/°C |
| Power Rating | 250mW |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Resistance | 976ohm |
| Resistance Tolerance | ± 0.1% |
| Resistor Element Type | Metal Alloy |
| Product Range | R Series |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 500V |
Other details
| Brand | NEOHM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | YR1B976RCC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.55
-70%$1.55
$0.46NEOHM - TE CONNECTIVITY YR1B976RCC Through Hole Resistor, 976 ohm, 500 V, Axial Leaded, 250 mW, ± 0.1%, R Series
Product details
| Temperature Coefficient | ± 15ppm/°C |
| Power Rating | 250mW |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Resistance | 976ohm |
| Resistance Tolerance | ± 0.1% |
| Resistor Element Type | Metal Alloy |
| Product Range | R Series |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 500V |
Other details
| Brand | NEOHM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | YR1B976RCC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Temperature Coefficient | ± 15ppm/°C |
| Power Rating | 250mW |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Resistance | 976ohm |
| Resistance Tolerance | ± 0.1% |
| Resistor Element Type | Metal Alloy |
| Product Range | R Series |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 500V |
Other details
| Brand | NEOHM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | YR1B976RCC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











