
Multicomp PRO MCR13-448K-1-01 Switch Toggle Dpdt 16A 277VAC
Product details
| Switch Operation | (On)-Off-(On) |
| Contact Configuration | DPDT |
| Illumination | Non Illuminated |
| Product Range | - |
| Switch Mounting | Panel Mount |
| Contact Current Max | 16A |
| Contact Voltage AC Nom | 277V |
| Switch Terminals | Quick Connect, Solder |
| Contact Voltage DC Nom | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCR13-448K-1-01 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
More Images

Multicomp PRO MCR13-448K-1-01 Switch Toggle Dpdt 16A 277VAC
Product details
| Switch Operation | (On)-Off-(On) |
| Contact Configuration | DPDT |
| Illumination | Non Illuminated |
| Product Range | - |
| Switch Mounting | Panel Mount |
| Contact Current Max | 16A |
| Contact Voltage AC Nom | 277V |
| Switch Terminals | Quick Connect, Solder |
| Contact Voltage DC Nom | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCR13-448K-1-01 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Switch Operation | (On)-Off-(On) |
| Contact Configuration | DPDT |
| Illumination | Non Illuminated |
| Product Range | - |
| Switch Mounting | Panel Mount |
| Contact Current Max | 16A |
| Contact Voltage AC Nom | 277V |
| Switch Terminals | Quick Connect, Solder |
| Contact Voltage DC Nom | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCR13-448K-1-01 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













