
Multicomp PRO MC33286 MC33286 Heat Sink Square PCB Extruded 10.2 °C/W TO-220 34.53 mm 38 12.53
Multicomp PRO MC33286 MC33286 Heat Sink Square PCB Extruded 10.2 °C/W TO-220 34.53 mm 38 12.53
- Solderable mounting pins
- Black anodize finish
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
HVAC, Thermal Management
Product details
| Thermal Resistance | 10.2°C/W |
| Packages Cooled | TO-220 |
| External Width - Metric | 34.53mm |
| External Height - Metric | 38mm |
| External Length - Metric | 12.53mm |
| External Diameter - Metric | - |
| Heat Sink Material | - |
| External Width - Imperial | 1.36" |
| External Height - Imperial | 1.5" |
| External Length - Imperial | 0.49" |
| External Diameter - Imperial | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MC33286 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Multicomp PRO MC33286 MC33286 Heat Sink Square PCB Extruded 10.2 °C/W TO-220 34.53 mm 38 12.53
- Solderable mounting pins
- Black anodize finish
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
HVAC, Thermal Management
Product details
| Thermal Resistance | 10.2°C/W |
| Packages Cooled | TO-220 |
| External Width - Metric | 34.53mm |
| External Height - Metric | 38mm |
| External Length - Metric | 12.53mm |
| External Diameter - Metric | - |
| Heat Sink Material | - |
| External Width - Imperial | 1.36" |
| External Height - Imperial | 1.5" |
| External Length - Imperial | 0.49" |
| External Diameter - Imperial | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MC33286 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Solderable mounting pins
- Black anodize finish
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
HVAC, Thermal Management
Product details
| Thermal Resistance | 10.2°C/W |
| Packages Cooled | TO-220 |
| External Width - Metric | 34.53mm |
| External Height - Metric | 38mm |
| External Length - Metric | 12.53mm |
| External Diameter - Metric | - |
| Heat Sink Material | - |
| External Width - Imperial | 1.36" |
| External Height - Imperial | 1.5" |
| External Length - Imperial | 0.49" |
| External Diameter - Imperial | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MC33286 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










