
MULTICOMP MCPE1-03108NC-S Peltier Element, Thermoelectric Cooler, 18.8 W, 0.35 ohm, 8.5 A, 3.8 V, 70 °C
MULTICOMP MCPE1-03108NC-S Peltier Element, Thermoelectric Cooler, 18.8 W, 0.35 ohm, 8.5 A, 3.8 V, 70 °C
Product details
| Transducer Function | Thermoelectric Cooler |
| Power Rating | 18.8W |
| Internal Resistance | 0.35ohm |
| Current Max @ Diff Temperature Max | 8.5A |
| Voltage Max @ Diff Temperature Max | 3.8V |
| Temperature Difference Max | 70°C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCPE1-03108NC-S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $25.94
-70%$25.94
$7.78MULTICOMP MCPE1-03108NC-S Peltier Element, Thermoelectric Cooler, 18.8 W, 0.35 ohm, 8.5 A, 3.8 V, 70 °C
Product details
| Transducer Function | Thermoelectric Cooler |
| Power Rating | 18.8W |
| Internal Resistance | 0.35ohm |
| Current Max @ Diff Temperature Max | 8.5A |
| Voltage Max @ Diff Temperature Max | 3.8V |
| Temperature Difference Max | 70°C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCPE1-03108NC-S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Transducer Function | Thermoelectric Cooler |
| Power Rating | 18.8W |
| Internal Resistance | 0.35ohm |
| Current Max @ Diff Temperature Max | 8.5A |
| Voltage Max @ Diff Temperature Max | 3.8V |
| Temperature Difference Max | 70°C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCPE1-03108NC-S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









