
MULTICOMP MC33271 Heat Sink, Square, PCB, Extruded, TO-218, TO-220, TO-247, 2.7 °C/W, 63.5 mm, 42 mm, 25 mm
MULTICOMP MC33271 Heat Sink, Square, PCB, Extruded, TO-218, TO-220, TO-247, 2.7 °C/W, 63.5 mm, 42 mm, 25 mm
Product details
| Packages Cooled | TO-218, TO-220, TO-247 |
| Thermal Resistance | 2.7°C/W |
| External Height - Metric | 63.5mm |
| External Width - Metric | 42mm |
| External Length - Metric | 25mm |
| External Diameter - Metric | - |
| Heat Sink Material | - |
| External Height - Imperial | 2.5" |
| External Width - Imperial | 1.65" |
| External Length - Imperial | 0.98" |
| External Diameter - Imperial | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC33271 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $8.29
-70%$8.29
$2.49MULTICOMP MC33271 Heat Sink, Square, PCB, Extruded, TO-218, TO-220, TO-247, 2.7 °C/W, 63.5 mm, 42 mm, 25 mm
Product details
| Packages Cooled | TO-218, TO-220, TO-247 |
| Thermal Resistance | 2.7°C/W |
| External Height - Metric | 63.5mm |
| External Width - Metric | 42mm |
| External Length - Metric | 25mm |
| External Diameter - Metric | - |
| Heat Sink Material | - |
| External Height - Imperial | 2.5" |
| External Width - Imperial | 1.65" |
| External Length - Imperial | 0.98" |
| External Diameter - Imperial | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC33271 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Packages Cooled | TO-218, TO-220, TO-247 |
| Thermal Resistance | 2.7°C/W |
| External Height - Metric | 63.5mm |
| External Width - Metric | 42mm |
| External Length - Metric | 25mm |
| External Diameter - Metric | - |
| Heat Sink Material | - |
| External Height - Imperial | 2.5" |
| External Width - Imperial | 1.65" |
| External Length - Imperial | 0.98" |
| External Diameter - Imperial | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC33271 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










