
MOLEX 98266-0436 0.50mm Pitch Premo-Flex FFC Jumper, Type D, 40 Way, 0.152m Cable Length, 0.22mm Cable Thickness
MOLEX 98266-0436 0.50mm Pitch Premo-Flex FFC Jumper, Type D, 40 Way, 0.152m Cable Length, 0.22mm Cable Thickness
- 0.50mm Pitch Premo-Flex� FFC Jumper
- Rated up to +105°C
- Simple assembly process ideal for electrical connections between PCBs, display boards
- Ultra-thin, ultra-flexible 0.22mm FFC jumper extends life of cable
- Opposite Side Contacts (Type D)
Product details
| Cable Length - Metric | 152mm |
| Connector Type B | FFC Contacts |
| Contact Orientation | Opposite Sided Contacts |
| No. of Cores | 40Core |
| Jacket Colour | Grey |
| Connector Type A | FFC Contacts |
| Product Range | - |
| Pitch Spacing | 0.5mm |
| Cable Length - Imperial | 5.98" |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 98266-0436 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MOLEX 98266-0436 0.50mm Pitch Premo-Flex FFC Jumper, Type D, 40 Way, 0.152m Cable Length, 0.22mm Cable Thickness
- 0.50mm Pitch Premo-Flex� FFC Jumper
- Rated up to +105°C
- Simple assembly process ideal for electrical connections between PCBs, display boards
- Ultra-thin, ultra-flexible 0.22mm FFC jumper extends life of cable
- Opposite Side Contacts (Type D)
Product details
| Cable Length - Metric | 152mm |
| Connector Type B | FFC Contacts |
| Contact Orientation | Opposite Sided Contacts |
| No. of Cores | 40Core |
| Jacket Colour | Grey |
| Connector Type A | FFC Contacts |
| Product Range | - |
| Pitch Spacing | 0.5mm |
| Cable Length - Imperial | 5.98" |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 98266-0436 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 0.50mm Pitch Premo-Flex� FFC Jumper
- Rated up to +105°C
- Simple assembly process ideal for electrical connections between PCBs, display boards
- Ultra-thin, ultra-flexible 0.22mm FFC jumper extends life of cable
- Opposite Side Contacts (Type D)
Product details
| Cable Length - Metric | 152mm |
| Connector Type B | FFC Contacts |
| Contact Orientation | Opposite Sided Contacts |
| No. of Cores | 40Core |
| Jacket Colour | Grey |
| Connector Type A | FFC Contacts |
| Product Range | - |
| Pitch Spacing | 0.5mm |
| Cable Length - Imperial | 5.98" |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 98266-0436 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










