
Molex 43045-0811 Wire-To-Board Connector 3 mm 8 Contacts Header Micro-Fit 3.0 43045 Series Surface Mount
Molex 43045-0811 Wire-To-Board Connector 3 mm 8 Contacts Header Micro-Fit 3.0 43045 Series Surface Mount
Product details
| Pitch Spacing | 3mm |
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Micro-Fit 3.0 43045 Series |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass Alloy |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 43045-0811 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Molex 43045-0811 Wire-To-Board Connector 3 mm 8 Contacts Header Micro-Fit 3.0 43045 Series Surface Mount
Product details
| Pitch Spacing | 3mm |
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Micro-Fit 3.0 43045 Series |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass Alloy |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 43045-0811 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 3mm |
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Micro-Fit 3.0 43045 Series |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass Alloy |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 43045-0811 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













