- 5 Stage pipeline
- 330DMIPS microAptiv�/M-Class Core
- 8-Channel DMA
- high-speed USB 2.0 Device/Host/OTG
- Nine 16-bit timers
- Four 32-bit timers
- 9x Capture/Compare/PWM (CCP)
- CODEC Interface (I2S,AC97)
- Peripheral pin select (PPS) Crossbar
- 2x Controller area network (CAN)
- 10/100 Base-TX Ethernet Mac
- Crypto engine
- Floating point unit (FPU)
- Instruction trace
Applications
Communications & Networking, Audio, Embedded Design & Development, Multimedia
| Device Core: PIC32 |
| Data Bus Width: 32 bit |
| Operating Frequency Max: 200MHz |
| Program Memory Size: 2MB |
| No. of Pins: 144Pins |
| IC Case / Package: TQFP |
| No. of I/O's: 120I/O's |
| Interfaces: CAN, Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USB |
| RAM Memory Size: 512KB |
| ADC Channels: 48Channels |
| ADC Resolution: 12Bit |
| Supply Voltage Min: 2.1V |
| Supply Voltage Max: 3.6V |
| Operating Temperature Min: -40°C |
| Operating Temperature Max: 85°C |
| Qualification: - |
| MSL: MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC32MZ2048EFM144-I/PH |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- 5 Stage pipeline
- 8-Channel DMA
- Nine 16-bit timers
- Four 32-bit timers
- 9x Capture/Compare/PWM (CCP)
- CODEC Interface (I2S,AC97)
- 10/100 Base-TX Ethernet Mac
- Crypto engine
- Floating point unit (FPU)
- Instruction trace
Applications
| Device Core: PIC32 |
| Data Bus Width: 32 bit |
| Program Memory Size: 2MB |
| No. of Pins: 144Pins |
| IC Case / Package: TQFP |
| No. of I/O's: 120I/O's |
| RAM Memory Size: 512KB |
| ADC Channels: 48Channels |
| ADC Resolution: 12Bit |
| Supply Voltage Min: 2.1V |
| Supply Voltage Max: 3.6V |
| Qualification: - |
| MSL: MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Quantity | Each |
Description
| No. of Pins: 144Pins |
| Supply Voltage Min: 2.1V |
| Supply Voltage Max: 3.6V |