MICROCHIP PIC18F26Q43-I/SP 8 Bit MCU, PIC18 Family PIC18FxxQ43 Series Microcontrollers, PIC18, 64 MHz, 64 KB, 28 Pins, SPDIP
HomeStore
Product details
Product Range: PIC18 Family PIC18FxxQ43 Series Microcontrollers
Device Core: PIC18
Operating Frequency Max: 64MHz
Program Memory Size: 64KB
No. of Pins: 28Pins
IC Case / Package: SPDIP
No. of I/O's: 25I/O's
Interfaces: I2C, SPI, UART
RAM Memory Size: 4KB
ADC Channels: 24Channels
ADC Resolution: 12Bit
Supply Voltage Min: 1.8V
Supply Voltage Max: 5.5V
Operating Temperature Min: -40°C
Operating Temperature Max: 85°C
IC Mounting: Through Hole
MCU Family: PIC18
MCU Series: PIC18FxxQ43
Qualification: -
MSL: MSL 3 - 168 hours
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number PIC18F26Q43-I/SP
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Device Core: PIC18
Operating Frequency Max: 64MHz
Program Memory Size: 64KB
No. of Pins: 28Pins
IC Case / Package: SPDIP
No. of I/O's: 25I/O's
Interfaces: I2C, SPI, UART
RAM Memory Size: 4KB
ADC Channels: 24Channels
ADC Resolution: 12Bit
Supply Voltage Min: 1.8V
Supply Voltage Max: 5.5V
IC Mounting: Through Hole
MCU Family: PIC18
MCU Series: PIC18FxxQ43
Qualification: -
MSL: MSL 3 - 168 hours
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number PIC18F26Q43-I/SP
Operating Frequency Max: 64MHz
No. of Pins: 28Pins
Supply Voltage Min: 1.8V
Supply Voltage Max: 5.5V
Part Number PIC18F26Q43-I/SP
MICROCHIP PIC18F26Q43-I/SP 8 Bit MCU, PIC18 Family PIC18FxxQ43 Series Microcontrollers, PIC18, 64 MHz, 64 KB, 28 Pins, SPDIP | Tanotis