MICROCHIP PIC18F1220-I/P 8 Bit Microcontroller, Flash, PIC18F1xxx, 40 MHz, 4 KB, 256 Byte, 18 Pins, DIP
MICROCHIP PIC18F1220-I/P 8 Bit Microcontroller, Flash, PIC18F1xxx, 40 MHz, 4 KB, 256 Byte, 18 Pins, DIP
- Simple 33 (12-bit wide) instruction set
- 2 level hardware stack
- 1 (8-bit) file select register
- Smallest form factor
- 32kHz to 8MHz internal oscillator
- Watch dog timer (WDT)
- One 8-bit digital timer
- Three 16-bit digital timers
- 1x Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP)
- Local interconnect network (LIN)
- In-Circuit Serial Programming� (ICSP�)
- 256bytes of EEPROM data memory
Applications
Industrial, Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security
Product details
| Controller Family/Series | PIC18F1xxx |
| Embedded Interface Type | EUSART |
| No. of I/O's | 16I/O's |
| Program Memory Size | 4KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC18 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 40MHz |
| Supply Voltage Min | 4.2V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 256Byte |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC18F1220-I/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP PIC18F1220-I/P 8 Bit Microcontroller, Flash, PIC18F1xxx, 40 MHz, 4 KB, 256 Byte, 18 Pins, DIP
- Simple 33 (12-bit wide) instruction set
- 2 level hardware stack
- 1 (8-bit) file select register
- Smallest form factor
- 32kHz to 8MHz internal oscillator
- Watch dog timer (WDT)
- One 8-bit digital timer
- Three 16-bit digital timers
- 1x Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP)
- Local interconnect network (LIN)
- In-Circuit Serial Programming� (ICSP�)
- 256bytes of EEPROM data memory
Applications
Industrial, Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security
Product details
| Controller Family/Series | PIC18F1xxx |
| Embedded Interface Type | EUSART |
| No. of I/O's | 16I/O's |
| Program Memory Size | 4KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC18 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 40MHz |
| Supply Voltage Min | 4.2V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 256Byte |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC18F1220-I/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Simple 33 (12-bit wide) instruction set
- 2 level hardware stack
- 1 (8-bit) file select register
- Smallest form factor
- 32kHz to 8MHz internal oscillator
- Watch dog timer (WDT)
- One 8-bit digital timer
- Three 16-bit digital timers
- 1x Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP)
- Local interconnect network (LIN)
- In-Circuit Serial Programming� (ICSP�)
- 256bytes of EEPROM data memory
Applications
Industrial, Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security
Product details
| Controller Family/Series | PIC18F1xxx |
| Embedded Interface Type | EUSART |
| No. of I/O's | 16I/O's |
| Program Memory Size | 4KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC18 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 40MHz |
| Supply Voltage Min | 4.2V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 256Byte |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC18F1220-I/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











