
Microchip PIC16F18346-I/P 8 Bit Microcontroller PIC16 Family PIC16F18XX Series Microcontrollers 32 MHz 28 KB 2
Microchip PIC16F18346-I/P 8 Bit Microcontroller PIC16 Family PIC16F18XX Series Microcontrollers 32 MHz 28 KB 2
Product details
| Product Range | PIC16 Family PIC16F18XX Series Microcontrollers |
| CPU Speed | 32MHz |
| Program Memory Size | 28KB |
| RAM Memory Size | 2KB |
| No. of Pins | 20Pins |
| MCU Case Style | DIP |
| No. of I/O's | 18I/O's |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, EUSART |
| Supply Voltage Min | 2.3V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MCU Family | PIC16 |
| MCU Series | PIC16F18xx |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F18346-I/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Microchip PIC16F18346-I/P 8 Bit Microcontroller PIC16 Family PIC16F18XX Series Microcontrollers 32 MHz 28 KB 2
Product details
| Product Range | PIC16 Family PIC16F18XX Series Microcontrollers |
| CPU Speed | 32MHz |
| Program Memory Size | 28KB |
| RAM Memory Size | 2KB |
| No. of Pins | 20Pins |
| MCU Case Style | DIP |
| No. of I/O's | 18I/O's |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, EUSART |
| Supply Voltage Min | 2.3V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MCU Family | PIC16 |
| MCU Series | PIC16F18xx |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F18346-I/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | PIC16 Family PIC16F18XX Series Microcontrollers |
| CPU Speed | 32MHz |
| Program Memory Size | 28KB |
| RAM Memory Size | 2KB |
| No. of Pins | 20Pins |
| MCU Case Style | DIP |
| No. of I/O's | 18I/O's |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, EUSART |
| Supply Voltage Min | 2.3V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MCU Family | PIC16 |
| MCU Series | PIC16F18xx |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F18346-I/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










