
MICROCHIP DSPIC33EP512MU810-I/PF Digital Signal Controller, dsPIC33E Series, 60 MHz, 536 KB, 83 I/O's, DCI, ECAN, I2C, SPI, UART
MICROCHIP DSPIC33EP512MU810-I/PF Digital Signal Controller, dsPIC33E Series, 60 MHz, 536 KB, 83 I/O's, DCI, ECAN, I2C, SPI, UART
- Modified Harvard architecture
- C compiler optimized instruction set
- 16-bit wide data path
- 16 x 16 Integer multiply operations
- 11 Additional instructions
- Two 40-bit accumulators with rounding and saturation options
- Flexible and powerful addressing modes
- Single-cycle multiply and accumulate
- Single-cycle shifts for up to 40-bit data
- 16 x 16 Fractional multiply/divide operations
Applications
Motor Drive & Control, Automotive
Warnings
Product details
| Core Frequency | 60MHz |
| DSC Case Style | TQFP |
| Embedded Interface Type | DCI, ECAN, I2C, SPI, UART |
| Flash Memory Size | 536KB |
| No. of I/O's | 83I/O's |
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Core Supply Voltage | 1.8V |
| No. of Pins | 100Pins |
| Product Range | dsPIC33E Series |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | DSPIC33EP512MU810-I/PF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $17.87
-70%$17.87
$5.36MICROCHIP DSPIC33EP512MU810-I/PF Digital Signal Controller, dsPIC33E Series, 60 MHz, 536 KB, 83 I/O's, DCI, ECAN, I2C, SPI, UART
- Modified Harvard architecture
- C compiler optimized instruction set
- 16-bit wide data path
- 16 x 16 Integer multiply operations
- 11 Additional instructions
- Two 40-bit accumulators with rounding and saturation options
- Flexible and powerful addressing modes
- Single-cycle multiply and accumulate
- Single-cycle shifts for up to 40-bit data
- 16 x 16 Fractional multiply/divide operations
Applications
Motor Drive & Control, Automotive
Warnings
Product details
| Core Frequency | 60MHz |
| DSC Case Style | TQFP |
| Embedded Interface Type | DCI, ECAN, I2C, SPI, UART |
| Flash Memory Size | 536KB |
| No. of I/O's | 83I/O's |
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Core Supply Voltage | 1.8V |
| No. of Pins | 100Pins |
| Product Range | dsPIC33E Series |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | DSPIC33EP512MU810-I/PF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Modified Harvard architecture
- C compiler optimized instruction set
- 16-bit wide data path
- 16 x 16 Integer multiply operations
- 11 Additional instructions
- Two 40-bit accumulators with rounding and saturation options
- Flexible and powerful addressing modes
- Single-cycle multiply and accumulate
- Single-cycle shifts for up to 40-bit data
- 16 x 16 Fractional multiply/divide operations
Applications
Motor Drive & Control, Automotive
Warnings
Product details
| Core Frequency | 60MHz |
| DSC Case Style | TQFP |
| Embedded Interface Type | DCI, ECAN, I2C, SPI, UART |
| Flash Memory Size | 536KB |
| No. of I/O's | 83I/O's |
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Core Supply Voltage | 1.8V |
| No. of Pins | 100Pins |
| Product Range | dsPIC33E Series |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | DSPIC33EP512MU810-I/PF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











