
Metcal RFP-DL1 Soldering Iron Tip Tunnel 5.18 mm RxP Series
- Style - Tunnel
- 390 °C Soldering Idle Temperature
- F = FR4/Fiber Glass, for most standard applications
Product details
| Tip / Nozzle Width | 5.18mm |
| Tip / Nozzle Style | Tunnel |
| For Use With | Metcal MFR-H1-SC & MFR-H1-SC2 Soldering & Rework Hand-Pieces |
| Product Range | MFR System Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | RFP-DL1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $118.81
-70%$118.81
$35.64Metcal RFP-DL1 Soldering Iron Tip Tunnel 5.18 mm RxP Series
- Style - Tunnel
- 390 °C Soldering Idle Temperature
- F = FR4/Fiber Glass, for most standard applications
Product details
| Tip / Nozzle Width | 5.18mm |
| Tip / Nozzle Style | Tunnel |
| For Use With | Metcal MFR-H1-SC & MFR-H1-SC2 Soldering & Rework Hand-Pieces |
| Product Range | MFR System Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | RFP-DL1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Style - Tunnel
- 390 °C Soldering Idle Temperature
- F = FR4/Fiber Glass, for most standard applications
Product details
| Tip / Nozzle Width | 5.18mm |
| Tip / Nozzle Style | Tunnel |
| For Use With | Metcal MFR-H1-SC & MFR-H1-SC2 Soldering & Rework Hand-Pieces |
| Product Range | MFR System Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | RFP-DL1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










