Metcal HCV-7CH0025S Soldering Iron Tip Chisel 40° 2.5 mm Width HCV Series
- 2,5 mm Tip / Nozzle Width
- 8 mm Tip / Nozzle Length
- Style - Chisel
- 390 °C Soldering Idle Temperature
- 700 = FR4/Fiber Glass, for most standard applications
Product details
| Tip / Nozzle Width | 2.5mm |
| Tip / Nozzle Style | 40° Chisel |
| For Use With | Metcal MX-H6-HTD & CV-H6-HTD Hand Pieces |
| Product Range | CV/MX System Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | HCV-7CH0025S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
- 2,5 mm Tip / Nozzle Width
- 8 mm Tip / Nozzle Length
- Style - Chisel
Product details
| Tip / Nozzle Width | 2.5mm |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | HCV-7CH0025S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description
- 2,5 mm Tip / Nozzle Width
- 8 mm Tip / Nozzle Length
| Tip / Nozzle Width | 2.5mm |