
Metcal PTC-7CH1713A Soldering Iron Tip Blade 1.27 mm Width PTC Series
- 1,3 mm Tip / Nozzle Width
- 16,5 mm Tip / Nozzle Length
- Style - Blade, Narrow
- 390 °C Soldering Idle Temperature
- 700 = FR4/Fiber Glass, for most standard applications
Product details
| Tip / Nozzle Width | 1.27mm |
| Tip / Nozzle Style | Blade |
| For Use With | Metcal MX-PTZ & CV-H4-PTZ Hand Pieces |
| Product Range | CV/MX System Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | PTC-7CH1713A |
| Quantity | 1 Pair |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $194.49
-70%$194.49
$58.35Metcal PTC-7CH1713A Soldering Iron Tip Blade 1.27 mm Width PTC Series
- 1,3 mm Tip / Nozzle Width
- 16,5 mm Tip / Nozzle Length
- Style - Blade, Narrow
- 390 °C Soldering Idle Temperature
- 700 = FR4/Fiber Glass, for most standard applications
Product details
| Tip / Nozzle Width | 1.27mm |
| Tip / Nozzle Style | Blade |
| For Use With | Metcal MX-PTZ & CV-H4-PTZ Hand Pieces |
| Product Range | CV/MX System Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | PTC-7CH1713A |
| Quantity | 1 Pair |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1,3 mm Tip / Nozzle Width
- 16,5 mm Tip / Nozzle Length
- Style - Blade, Narrow
- 390 °C Soldering Idle Temperature
- 700 = FR4/Fiber Glass, for most standard applications
Product details
| Tip / Nozzle Width | 1.27mm |
| Tip / Nozzle Style | Blade |
| For Use With | Metcal MX-PTZ & CV-H4-PTZ Hand Pieces |
| Product Range | CV/MX System Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | PTC-7CH1713A |
| Quantity | 1 Pair |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












