MEAN WELL NGE30E12-P1J AC/DC Power Supply, ITE, Industrial, Household, Medical, 1 Output, 30 W, 12 V, 2.5 A
Product Overview
NGE30E12-P1J is a NGE30 series highly reliable, 30W wall mounted style single output green adapter, which is compact and convenient to carry. NGE30 is a compliant with the latest USA energy regulation EISA 2007/DoE, Canada NRCan, Australia and New Zealand MEPS, EU Erp and CoC version5. The supreme features allow the adaptor to save the energy when it is under either the operating mode or the stand by mode. The series is approved for ITE, medical, household and industrial appliance safety regulations moreover, it adopts the 94V-0 flame retardant plastic case that it can effectively prevent users from electric hazard Typical applications include consumer electronic devices, telecommunication devices, office facilities, industrial equipment, medical devices, household devices.
- Input voltage range from 80 to 264VAC (113 to 370VDC)
- Output voltage is 12VDC, rated current is 2.5A, rated power is 30W
- AC pin fixed, EU version with non-interchangeable plugs
- Ultra slim(30mm), O/P to I/P withstand voltage of 4KVAC
- No load power consumption<lt/>0.075W
- Energy efficiency level VI
- Class II power( no earth pin), pass LPS
- Short-circuit/ overload/overvoltage protections
- Wide operating temperature range from -30 to 70°C
- Plug for standard model, 2.1? x 5.5? x 11mm, C+tuning fork
Product details
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | NGE30E12-P1J |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product Overview
- Energy efficiency level VI
Product details
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | NGE30E12-P1J |
| Quantity | Each |
Description