
Mean Well GSM40A18-P1J AC/DC Power Supply Medical 1 Output 40 W 18 V 2.22 A
Product details
| Power Supply Approvals | Medical |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 40W |
| Output Voltage - Output 1 | 18V |
| Output Current - Output 1 | 2.22A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Connector | Barrel Plug Center Positive 2.1mm x 5.5mm x 11mm |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Power Supply Output Type | Fixed |
| Input Voltage VAC | 80V AC to 264V AC |
| Product Range | GSM40A Series |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | GSM40A18-P1J |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Mean Well GSM40A18-P1J AC/DC Power Supply Medical 1 Output 40 W 18 V 2.22 A
Product details
| Power Supply Approvals | Medical |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 40W |
| Output Voltage - Output 1 | 18V |
| Output Current - Output 1 | 2.22A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Connector | Barrel Plug Center Positive 2.1mm x 5.5mm x 11mm |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Power Supply Output Type | Fixed |
| Input Voltage VAC | 80V AC to 264V AC |
| Product Range | GSM40A Series |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | GSM40A18-P1J |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Power Supply Approvals | Medical |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 40W |
| Output Voltage - Output 1 | 18V |
| Output Current - Output 1 | 2.22A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Connector | Barrel Plug Center Positive 2.1mm x 5.5mm x 11mm |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Power Supply Output Type | Fixed |
| Input Voltage VAC | 80V AC to 264V AC |
| Product Range | GSM40A Series |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | GSM40A18-P1J |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.










