MEAN WELL GSM160B12-R7B AC/DC Power Supply, Medical, 1 Output, 138 W, 12 VDC, 11.5 A
HomeStore
GSM160B12-R7B is a GSM160B series 160W AC to DC reliable green medical desktop adapter with active PFC. This product is equipped with a 2 pin standard IEC320-C8 power plug, adopting the input range from 80VAC to 264VAC. The circuitry design meets the international medical standards ( 2 x MOPP) having an ultra low leakage(100µA) fitting the medical devices in direct electrical contacts with patients. Typical applications include mobile clinical workstation, oral irrigator, portable haemodialysis machine, breathe machine and medical computer monitor.
  • Output 20VDC at 8A with DIN 4 pin plug with lock, 92.5% efficiency
  • Ripple and noise is 120mVpp
  • Extremely low leakage current
  • No load power consumption is less than 0.15W
  • Energy efficiency level VI and meet CoCVersion 5
  • Wide operating temperature range from -30 to 70°C
  • Short circuit/overload/overvoltage/over temperature
  • LED indicator for power ON
  • Lifetime 110K hours
Warnings
Product details
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number GSM160B12-R7B
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Ripple and noise is 120mVpp
  • LED indicator for power ON
  • Lifetime 110K hours
Warnings
Product details
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number GSM160B12-R7B
Description
Part Number GSM160B12-R7B
MEAN WELL GSM160B12-R7B AC/DC Power Supply, Medical, 1 Output, 138 W, 12 VDC, 11.5 A | Tanotis