MEAN WELL DRS-240-12 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU), Built-in MODBus, ITE & Industrial, 1 Output, 240 W, 12 V, 20 A
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Power Supply Applications
ITE & Industrial
Output Power Max
240W
Output Current - Output 1
20A
Open menu
Output Current - Output 2
Output Current - Output 3
Output Current - Output 4
Power Supply Output Type
Fixed
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Find similar products
No. of Outputs
1 Output
Output Voltage - Output 1
12V
Open menu
Output Voltage - Output 2
Output Voltage - Output 3
Output Voltage - Output 4
Input Voltage VAC
90V AC to 305V AC
Product Range
DRS-240 Series
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number DRS-240-12
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE & Industrial
Output Power Max
240W
Output Current - Output 1
20A
Output Current - Output 2
Output Current - Output 3
Output Current - Output 4
Power Supply Output Type
Fixed
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
No. of Outputs
1 Output
Output Voltage - Output 1
12V
Output Voltage - Output 2
Output Voltage - Output 3
Output Voltage - Output 4
Input Voltage VAC
90V AC to 305V AC
Product Range
DRS-240 Series
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number DRS-240-12
240W
20A
12V
90V AC to 305V AC
Part Number DRS-240-12
MEAN WELL DRS-240-12 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU), Built-in MODBus, ITE & Industrial, 1 Output, 240 W, 12 V, 20 A | Tanotis