
Maxim Integrated Products MAX5411EEE+ Volatile Digital Potentiometer Audio 10 Kohm Dual SPI Logarithmic ± 30% 4.5 V
Maxim Integrated Products MAX5411EEE+ Volatile Digital Potentiometer Audio 10 Kohm Dual SPI Logarithmic ± 30% 4.5 V
Product details
| End To End Resistance | 10kohm |
| No. of Pots | Dual |
| Control Interface | SPI |
| Track Taper | Logarithmic |
| Resistance Tolerance | ± 30% |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Potentiometer IC Case Style | QSOP |
| No. of Pins | 16Pins |
| No. of Steps | 32 |
| Temperature Coefficient | 35ppm/°C |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5411EEE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $13.39
-70%$13.39
$4.02Maxim Integrated Products MAX5411EEE+ Volatile Digital Potentiometer Audio 10 Kohm Dual SPI Logarithmic ± 30% 4.5 V
Product details
| End To End Resistance | 10kohm |
| No. of Pots | Dual |
| Control Interface | SPI |
| Track Taper | Logarithmic |
| Resistance Tolerance | ± 30% |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Potentiometer IC Case Style | QSOP |
| No. of Pins | 16Pins |
| No. of Steps | 32 |
| Temperature Coefficient | 35ppm/°C |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5411EEE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| End To End Resistance | 10kohm |
| No. of Pots | Dual |
| Control Interface | SPI |
| Track Taper | Logarithmic |
| Resistance Tolerance | ± 30% |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Potentiometer IC Case Style | QSOP |
| No. of Pins | 16Pins |
| No. of Steps | 32 |
| Temperature Coefficient | 35ppm/°C |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5411EEE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






