
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS DS1881E-050+ Non Volatile Digital Potentiometer, Configurable, 45 kohm, Dual, I2C, Log (Audio), ± 20%, 4.5 V
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS DS1881E-050+ Non Volatile Digital Potentiometer, Configurable, 45 kohm, Dual, I2C, Log (Audio), ± 20%, 4.5 V
- Supply voltage range is 4.5V to 5.5V
- Operating temperature range from -40°C to 85°C
- I²C compatible serial interface
- Operates with 64 positions with 1dB attenuation per step
- Two attenuation configuration options provide optimum flexibility
- End to end resistance is 45Kohm at ±20% tolerance and temperature coefficient is 300ppm/°C
- Low THD+N and crosstalk
- Potentiometer settings configurable as non-volatile or volatile
- Three address pins allow up to 8 devices on I²C bus
Applications
Power Management, Audio, Portable Devices
- :
- -40°C
- :
- 64
- :
- 85°C
- :
- I2C
- :
- 16Pins
- :
- ± 20%
- :
- Dual
- :
- Dual 64-Tap Non-Volatile Digital Pots
- :
- -
- :
- Log (Audio)
- :
- 45kohm
- :
- 750ppm/°C
- :
- 4.5V
- :
- Each
- :
- 5.5V
- :
- TSSOP
- :
- MSL 1 - Unlimited
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| No. of Steps | 64 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Control Interface | I2C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Resistance Tolerance | ± 20% |
| No. of Pots | Dual |
| Product Range | Dual 64-Tap Non-Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Log (Audio) |
| End To End Resistance | 45kohm |
| Temperature Coefficient | 750ppm/°C |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Potentiometer IC Case Style | TSSOP |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | DS1881E-050+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $5.77
-70%$5.77
$1.73MAXIM INTEGRATED PRODUCTS DS1881E-050+ Non Volatile Digital Potentiometer, Configurable, 45 kohm, Dual, I2C, Log (Audio), ± 20%, 4.5 V
- Supply voltage range is 4.5V to 5.5V
- Operating temperature range from -40°C to 85°C
- I²C compatible serial interface
- Operates with 64 positions with 1dB attenuation per step
- Two attenuation configuration options provide optimum flexibility
- End to end resistance is 45Kohm at ±20% tolerance and temperature coefficient is 300ppm/°C
- Low THD+N and crosstalk
- Potentiometer settings configurable as non-volatile or volatile
- Three address pins allow up to 8 devices on I²C bus
Applications
Power Management, Audio, Portable Devices
- :
- -40°C
- :
- 64
- :
- 85°C
- :
- I2C
- :
- 16Pins
- :
- ± 20%
- :
- Dual
- :
- Dual 64-Tap Non-Volatile Digital Pots
- :
- -
- :
- Log (Audio)
- :
- 45kohm
- :
- 750ppm/°C
- :
- 4.5V
- :
- Each
- :
- 5.5V
- :
- TSSOP
- :
- MSL 1 - Unlimited
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| No. of Steps | 64 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Control Interface | I2C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Resistance Tolerance | ± 20% |
| No. of Pots | Dual |
| Product Range | Dual 64-Tap Non-Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Log (Audio) |
| End To End Resistance | 45kohm |
| Temperature Coefficient | 750ppm/°C |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Potentiometer IC Case Style | TSSOP |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | DS1881E-050+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Supply voltage range is 4.5V to 5.5V
- Operating temperature range from -40°C to 85°C
- I²C compatible serial interface
- Operates with 64 positions with 1dB attenuation per step
- Two attenuation configuration options provide optimum flexibility
- End to end resistance is 45Kohm at ±20% tolerance and temperature coefficient is 300ppm/°C
- Low THD+N and crosstalk
- Potentiometer settings configurable as non-volatile or volatile
- Three address pins allow up to 8 devices on I²C bus
Applications
Power Management, Audio, Portable Devices
- :
- -40°C
- :
- 64
- :
- 85°C
- :
- I2C
- :
- 16Pins
- :
- ± 20%
- :
- Dual
- :
- Dual 64-Tap Non-Volatile Digital Pots
- :
- -
- :
- Log (Audio)
- :
- 45kohm
- :
- 750ppm/°C
- :
- 4.5V
- :
- Each
- :
- 5.5V
- :
- TSSOP
- :
- MSL 1 - Unlimited
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| No. of Steps | 64 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Control Interface | I2C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Resistance Tolerance | ± 20% |
| No. of Pots | Dual |
| Product Range | Dual 64-Tap Non-Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Log (Audio) |
| End To End Resistance | 45kohm |
| Temperature Coefficient | 750ppm/°C |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Potentiometer IC Case Style | TSSOP |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | DS1881E-050+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






