
MARATHON SPECIAL PRODUCTS EPBCD45 ENCLOSED POWER DISTRIBUTION BLOCK, 4 POSITION, 14-3/0AWG
Product details
| Rated Current | 200A |
| Rated Voltage | 600V |
| No. of Poles | 5 Pole |
| Line Side Connections Per Pole | 1 |
| Line Side Connection Method | Screw |
| Line Side Wire Size Max | 000AWG |
| Load Side Connections Per Pole | 4 |
| Load Side Connection Method | Screw |
| Load Side Wire Size Max | 2AWG |
| Product Range | EPB Series |
Other details
| Brand | MARATHON SPECIAL PRODUCTS |
| Part Number | EPBCD45 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $218.24
-70%$218.24
$65.47MARATHON SPECIAL PRODUCTS EPBCD45 ENCLOSED POWER DISTRIBUTION BLOCK, 4 POSITION, 14-3/0AWG
Product details
| Rated Current | 200A |
| Rated Voltage | 600V |
| No. of Poles | 5 Pole |
| Line Side Connections Per Pole | 1 |
| Line Side Connection Method | Screw |
| Line Side Wire Size Max | 000AWG |
| Load Side Connections Per Pole | 4 |
| Load Side Connection Method | Screw |
| Load Side Wire Size Max | 2AWG |
| Product Range | EPB Series |
Other details
| Brand | MARATHON SPECIAL PRODUCTS |
| Part Number | EPBCD45 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Rated Current | 200A |
| Rated Voltage | 600V |
| No. of Poles | 5 Pole |
| Line Side Connections Per Pole | 1 |
| Line Side Connection Method | Screw |
| Line Side Wire Size Max | 000AWG |
| Load Side Connections Per Pole | 4 |
| Load Side Connection Method | Screw |
| Load Side Wire Size Max | 2AWG |
| Product Range | EPB Series |
Other details
| Brand | MARATHON SPECIAL PRODUCTS |
| Part Number | EPBCD45 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
