
Macronix MX29LV400CBTI-70G Flash Memory Parallel NOR 4 Mbit 512K x 8bit / 256K 16bit CFI Tsop 48 Pins
Macronix MX29LV400CBTI-70G Flash Memory Parallel NOR 4 Mbit 512K x 8bit / 256K 16bit CFI Tsop 48 Pins
Product details
| Flash Memory Type | Parallel NOR |
| Memory Size | 4Mbit |
| Flash Memory Configuration | 512K x 8bit / 256K x 16bit |
| IC Interface Type | CFI, Parallel |
| Memory Case Style | TSOP |
| No. of Pins | 48Pins |
| Clock Frequency | - |
| Access Time | 70ns |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | 3V Parallel NOR Flash Memories |
Other details
| Brand | MACRONIX |
| Part Number | MX29LV400CBTI-70G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Macronix MX29LV400CBTI-70G Flash Memory Parallel NOR 4 Mbit 512K x 8bit / 256K 16bit CFI Tsop 48 Pins
Product details
| Flash Memory Type | Parallel NOR |
| Memory Size | 4Mbit |
| Flash Memory Configuration | 512K x 8bit / 256K x 16bit |
| IC Interface Type | CFI, Parallel |
| Memory Case Style | TSOP |
| No. of Pins | 48Pins |
| Clock Frequency | - |
| Access Time | 70ns |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | 3V Parallel NOR Flash Memories |
Other details
| Brand | MACRONIX |
| Part Number | MX29LV400CBTI-70G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Flash Memory Type | Parallel NOR |
| Memory Size | 4Mbit |
| Flash Memory Configuration | 512K x 8bit / 256K x 16bit |
| IC Interface Type | CFI, Parallel |
| Memory Case Style | TSOP |
| No. of Pins | 48Pins |
| Clock Frequency | - |
| Access Time | 70ns |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | 3V Parallel NOR Flash Memories |
Other details
| Brand | MACRONIX |
| Part Number | MX29LV400CBTI-70G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



