ALLIANCE MEMORY AS5F18G04SND-10LIN Flash Memory, NAND, 8 Gbit, 1G x 8bit, SPI, LGA, 8 Pins
Product Overview
AS5F18G04SND-10LIN is a serial peripheral interface (SPI) NAND flash memory. SPI NAND provides a low cost and low pin count solution to alternate SPI-NOR in high density non-volatile memory storage solution for embedded systems. SPI NAND is a flash memory device with SLC NAND of the standard parallel NAND. The serial electrical interface follows the industry-standard serial peripheral interface. The command sets are similar to SPI-NOR command sets. Some modifications have been made for handling NAND-specific functions. Besides, new features are added to extend applications. The SPI NAND has 8 pin counts in total, including six signal lines plus VCC and GND. The density is 1Gbit through 8Gbit. Each block of the serial NAND is subdivided into 64 programmable pages. Each page consists of a data storage region and a spare area. The data storage region is used to store user-programmed data and the spare area is typically used for memory management and error correction functions.
- Single-level cell (SLC) NAND flash, OTP protection, 64 pages one time programmable
- 25mA read operation current/program operation current
- Erase operation current is 30mA, 120uA maximum standby current
- Endurance, P/E cycles: more than 60,000/cycles, 10/years data retention
- Supply voltage is 1.8V, 8G-bits density
- Quad SPI bus width
- 100MHz speed
- LGA-8 package
- Industrial grade temperature range from -40°C to 85°C
Product details
Other details
| Brand | ALLIANCE MEMORY |
| Part Number | AS5F18G04SND-10LIN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product Overview
- Quad SPI bus width
- 100MHz speed
- LGA-8 package
Product details
Other details
| Brand | ALLIANCE MEMORY |
| Quantity | Each |
Description
- 100MHz speed