LITTELFUSE IXFA72N30X3 Power MOSFET, N Channel, 300 V, 72 A, 0.019 ohm, TO-263, Surface Mount
HomeStore
  • Low RDS(ON) and QG
  • Avalanche rated
  • Low package inductance
  • High power density
  • Easy to mount
  • Space savings
Product details
Channel Type: N Channel
Drain Source Voltage Vds: 300V
Continuous Drain Current Id: 72A
Drain Source On State Resistance: 0.019ohm
Transistor Case Style: TO-263
Transistor Mounting: Surface Mount
Rds(on) Test Voltage: 10V
Gate Source Threshold Voltage Max: 4.5V
Power Dissipation: 390W
No. of Pins: 3Pins
Operating Temperature Max: 150°C
Product Range: -
Qualification: -
MSL: -
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number IXFA72N30X3
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Low RDS(ON) and QG
  • Avalanche rated
  • Low package inductance
  • High power density
  • Easy to mount
  • Space savings
Product details
Channel Type: N Channel
Drain Source Voltage Vds: 300V
Transistor Case Style: TO-263
Rds(on) Test Voltage: 10V
Power Dissipation: 390W
No. of Pins: 3Pins
Product Range: -
Qualification: -
MSL: -
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number IXFA72N30X3
Description
Drain Source Voltage Vds: 300V
Rds(on) Test Voltage: 10V
Power Dissipation: 390W
No. of Pins: 3Pins
Part Number IXFA72N30X3
LITTELFUSE IXFA72N30X3 Power MOSFET, N Channel, 300 V, 72 A, 0.019 ohm, TO-263, Surface Mount | Tanotis