Littelfuse 5KP120CA TVS Diode 5KP Series Bidirectional 120 V 193 P600 2 Pins
HomeStore
This is a TVS Diode, 5KP series, Bidirectional, 120 V, 193 V, P600, 2 Pins product from LITTELFUSE with the model number 5KP120CA
Product details
Product Range 5KP series
TVS Polarity Bidirectional
Reverse Stand-Off Voltage Vrwm 120V
Clamping Voltage Vc Max 193V
Diode Case Style P600
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 133V
Breakdown Voltage Max 147V
Peak Pulse Power Dissipation 5kW
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 5KP120CA
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Product Range 5KP series
TVS Polarity Bidirectional
Clamping Voltage Vc Max 193V
Diode Case Style P600
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 133V
Breakdown Voltage Max 147V
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 5KP120CA
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Clamping Voltage Vc Max 193V
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 133V
Breakdown Voltage Max 147V
Part Number 5KP120CA
Littelfuse 5KP120CA TVS Diode 5KP Series Bidirectional 120 V 193 P600 2 Pins | Tanotis