LITTELFUSE 30KPA33A TVS Diode, Unidirectional, 33 V, 58.5 V, Axial Leaded, 2 Pins
HomeStore
Product Overview
  • 30kW peak pulse capability at 10/1000?s waveform, repetition rate (duty cycles):0.01%
  • Typical failure mode is short from over-specified voltage or current
  • Whisker test is conducted based on JEDEC JESD201A per its table 4a and 4c
  • EFT protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-4
  • Low incremental surge resistance, typical IR less than 2?A when VBR min<gt/>73V
  • UL Recognized epoxy meeting flammability rating V-0
  • 33V reverse stand off voltage VR, 50mA test current IT, 36.90 to 40.59V breakdown voltage VBR range
  • Operating junction and storage temperature range from -55 to 175°C
Product details
Technical Specifications
Product Range
Reverse Standoff Voltage
33V
Diode Case Style
Axial Leaded
Minimum Breakdown Voltage
36.9V
Peak Pulse Power Dissipation
30kW
Diode Mounting
Through Hole
SVHC
No SVHC (17-Dec-2014)
TVS Polarity
Unidirectional
Clamping Voltage Max
58.5V
No. of Pins
2Pins
Maximum Breakdown Voltage
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 30KPA33A
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
Product details
Technical Specifications
Product Range
Reverse Standoff Voltage
33V
Diode Case Style
Axial Leaded
Minimum Breakdown Voltage
36.9V
Peak Pulse Power Dissipation
30kW
Diode Mounting
Through Hole
SVHC
No SVHC (17-Dec-2014)
TVS Polarity
Unidirectional
Clamping Voltage Max
58.5V
No. of Pins
2Pins
Maximum Breakdown Voltage
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 30KPA33A
Description
33V
36.9V
30kW
58.5V
2Pins
175°C
Part Number 30KPA33A
LITTELFUSE 30KPA33A TVS Diode, Unidirectional, 33 V, 58.5 V, Axial Leaded, 2 Pins | Tanotis