Littelfuse 15KPA17A TVS Diode 15KPA Series Unidirectional 17 V 29.3 P600 2 Pins
HomeStore
This is a TVS Diode, 15KPA series, Unidirectional, 17 V, 29.3 V, P600, 2 Pins product from LITTELFUSE with the model number 15KPA17A
Product details
Product Range 15KPA series
TVS Polarity Unidirectional
Reverse Stand-Off Voltage Vrwm 17V
Clamping Voltage Vc Max 29.3V
Diode Case Style P600
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 18.99V
Breakdown Voltage Max 20.79V
Peak Pulse Power Dissipation 15kW
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 15KPA17A
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Product Range 15KPA series
TVS Polarity Unidirectional
Clamping Voltage Vc Max 29.3V
Diode Case Style P600
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 18.99V
Breakdown Voltage Max 20.79V
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 15KPA17A
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Clamping Voltage Vc Max 29.3V
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 18.99V
Breakdown Voltage Max 20.79V
Part Number 15KPA17A
Littelfuse 15KPA17A TVS Diode 15KPA Series Unidirectional 17 V 29.3 P600 2 Pins | Tanotis