
LITTELFUSE 1.5KE39A TVS Diode, 1.5KE Series, Unidirectional, 33.3 V, 53.9 V, DO-201, 2 Pins
LITTELFUSE 1.5KE39A TVS Diode, 1.5KE Series, Unidirectional, 33.3 V, 53.9 V, DO-201, 2 Pins
Product details
| Product Range | 1.5KE Series |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 33.3V |
| Clamping Voltage Vc Max | 53.9V |
| Diode Case Style | DO-201 |
| No. of Pins | 2Pins |
| Breakdown Voltage Min | 37.1V |
| Breakdown Voltage Max | 41V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1.5kW |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 1.5KE39A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.63
-70%$0.63
$0.19LITTELFUSE 1.5KE39A TVS Diode, 1.5KE Series, Unidirectional, 33.3 V, 53.9 V, DO-201, 2 Pins
Product details
| Product Range | 1.5KE Series |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 33.3V |
| Clamping Voltage Vc Max | 53.9V |
| Diode Case Style | DO-201 |
| No. of Pins | 2Pins |
| Breakdown Voltage Min | 37.1V |
| Breakdown Voltage Max | 41V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1.5kW |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 1.5KE39A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | 1.5KE Series |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 33.3V |
| Clamping Voltage Vc Max | 53.9V |
| Diode Case Style | DO-201 |
| No. of Pins | 2Pins |
| Breakdown Voltage Min | 37.1V |
| Breakdown Voltage Max | 41V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1.5kW |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 1.5KE39A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










