
LITTELFUSE 0259.125T Fuse, PCB Leaded, 125 mA, 125 VAC, Safe-T-Plus Series, 125 VDC, Fast Acting, Radial Leaded
LITTELFUSE 0259.125T Fuse, PCB Leaded, 125 mA, 125 VAC, Safe-T-Plus Series, 125 VDC, Fast Acting, Radial Leaded
Product details
| Fuse Case Style | Radial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 125mA |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Product Range | Safe-T-Plus Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0259.125T |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $12.10
-70%$12.10
$3.63LITTELFUSE 0259.125T Fuse, PCB Leaded, 125 mA, 125 VAC, Safe-T-Plus Series, 125 VDC, Fast Acting, Radial Leaded
Product details
| Fuse Case Style | Radial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 125mA |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Product Range | Safe-T-Plus Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0259.125T |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Fuse Case Style | Radial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 125mA |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Product Range | Safe-T-Plus Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0259.125T |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










