
LITTELFUSE 0251004.MAT1L Fuse, PCB Leaded, 4 A, 125 VAC, PICO II Series, 125 VDC, Very Fast Acting, Axial Leaded
LITTELFUSE 0251004.MAT1L Fuse, PCB Leaded, 4 A, 125 VAC, PICO II Series, 125 VDC, Very Fast Acting, Axial Leaded
Product details
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 4A |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Product Range | PICO II Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0251004.MAT1L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.78
-70%$1.78
$0.53LITTELFUSE 0251004.MAT1L Fuse, PCB Leaded, 4 A, 125 VAC, PICO II Series, 125 VDC, Very Fast Acting, Axial Leaded
Product details
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 4A |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Product Range | PICO II Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0251004.MAT1L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 4A |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Product Range | PICO II Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0251004.MAT1L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










