Littelfuse 0251.500MXL Fuse PCB Leaded 500 mA 125 V Pico II 251 Series Very Fast Acting Axial
HomeStore
This is a Fuse, PCB Leaded, 500 mA, 125 V, PICO II 251 Series, 125 V, Very Fast Acting, Axial Leaded product from LITTELFUSE with the model number 0251.500MXL
Product details
Fuse Current 500mA
Voltage Rating VAC 125V
Product Range PICO II 251 Series
Voltage Rating V DC 125V
Blow Characteristic Very Fast Acting
Fuse Case Style Axial Leaded
Breaking Capacity Current AC 50A
Breaking Capacity Current DC 300A
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 0251.500MXL
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Fuse Current 500mA
Voltage Rating VAC 125V
Voltage Rating V DC 125V
Fuse Case Style Axial Leaded
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 0251.500MXL
Description
Fuse Current 500mA
Voltage Rating VAC 125V
Voltage Rating V DC 125V
Part Number 0251.500MXL
Littelfuse 0251.500MXL Fuse PCB Leaded 500 mA 125 V Pico II 251 Series Very Fast Acting Axial | Tanotis