JST (JAPAN Solderless TERMINALS) 08SUR-08SUR-32W300 Ribbon Cable IDC Socket 8 Ways 1 ft 300 mm 0.8
HomeStore
The 08SUR-08SUR-32W300 is a 300mm 8-way IDC Harness with UL94V-0 housing, tin-plated phosphor bronze contacts and 32AWG wire size. The 0.8mm pitch IDC connector system is designed for wire to board applications.
  • Low profile top entry type
  • Internal locking device
  • SMT headers
  • -25 to +85°C Temperature range
Applications
Industrial
Product details
Connector Type A IDC Socket
Connector Type B IDC Socket
No. of Positions 8Ways
Cable Length - Imperial 1ft
Cable Length - Metric 300mm
Connector Pitch 0.8mm
Cable Pitch -
Product Range -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand JST (JAPAN SOLDERLESS TERMINALS)
Part Number 08SUR-08SUR-32W300
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Low profile top entry type
  • Internal locking device
  • SMT headers
Applications
Industrial
Product details
Connector Type A IDC Socket
Connector Type B IDC Socket
No. of Positions 8Ways
Cable Length - Imperial 1ft
Cable Length - Metric 300mm
Connector Pitch 0.8mm
Cable Pitch -
Product Range -
Other details
Part Number 08SUR-08SUR-32W300
Description
No. of Positions 8Ways
Cable Length - Metric 300mm
Connector Pitch 0.8mm
Part Number 08SUR-08SUR-32W300
JST (JAPAN Solderless TERMINALS) 08SUR-08SUR-32W300 Ribbon Cable IDC Socket 8 Ways 1 ft 300 mm 0.8 | Tanotis