INFINEON XMC4500F100K1024ACXUMA1 ARM MCU, XMC4000 Family XMC4500 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M4, 32 bit, 120 MHz, 1 MB XMC4500-F100K1024 AC, SP001668144
HomeStore
Warnings
Product details
Product Range: XMC4000 Family XMC4500 Series Microcontrollers
Device Core: ARM Cortex-M4
Data Bus Width: 32 bit
Operating Frequency Max: 120MHz
Program Memory Size: 1MB
No. of Pins: 100Pins
IC Case / Package: LQFP
No. of I/O's: 55I/O's
Interfaces: CAN, Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USB
RAM Memory Size: 160KB
ADC Channels: 24Channels
ADC Resolution: 12Bit
Supply Voltage Min: 3.13V
Supply Voltage Max: 3.63V
Operating Temperature Min: -40°C
Operating Temperature Max: 125°C
IC Mounting: Surface Mount
MCU Family: XMC4000
MCU Series: XMC4500
Qualification: -
MSL: MSL 3 - 168 hours
Other details
Brand INFINEON
Part Number XMC4500F100K1024ACXUMA1
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Warnings
Product details
Device Core: ARM Cortex-M4
Data Bus Width: 32 bit
Program Memory Size: 1MB
No. of Pins: 100Pins
IC Case / Package: LQFP
No. of I/O's: 55I/O's
RAM Memory Size: 160KB
ADC Channels: 24Channels
ADC Resolution: 12Bit
Supply Voltage Min: 3.13V
Supply Voltage Max: 3.63V
IC Mounting: Surface Mount
MCU Family: XMC4000
MCU Series: XMC4500
Qualification: -
MSL: MSL 3 - 168 hours
Other details
Brand INFINEON
Description
No. of Pins: 100Pins
Supply Voltage Min: 3.13V
Supply Voltage Max: 3.63V
INFINEON XMC4500F100K1024ACXUMA1 ARM MCU, XMC4000 Family XMC4500 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M4, 32 bit, 120 MHz, 1 MB XMC4500-F100K1024 AC, SP001668144 | Tanotis