Infineon IKA15N60TXKSA1 Igbt Single Transistor 18.3 A 1.5 V 35.7 W 600 TO-220 3 Pins
HomeStore
This is a IGBT Single Transistor, 18.3 A, 1.5 V, 35.7 W, 600 V, TO-220, 3 Pins product from INFINEON with the model number IKA15N60TXKSA1
Product details
DC Collector Current 18.3A
Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on) 1.5V
Power Dissipation Pd 35.7W
Collector Emitter Voltage V(br)ceo 600V
Transistor Case Style TO-220
No. of Pins 3Pins
Operating Temperature Max 175°C
Product Range TRENCHSTOP Series
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand INFINEON
Part Number IKA15N60TXKSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
DC Collector Current 18.3A
Power Dissipation Pd 35.7W
Transistor Case Style TO-220
No. of Pins 3Pins
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand INFINEON
Part Number IKA15N60TXKSA1
Description
DC Collector Current 18.3A
Power Dissipation Pd 35.7W
No. of Pins 3Pins
Part Number IKA15N60TXKSA1
Infineon IKA15N60TXKSA1 Igbt Single Transistor 18.3 A 1.5 V 35.7 W 600 TO-220 3 Pins | Tanotis