Infineon IHW15N120E1XKSA1 Igbt Single Transistor 30 A 1.5 V 156 W 1.2 kV TO-247 3 Pins
HomeStore
This is a IGBT Single Transistor, 30 A, 1.5 V, 156 W, 1.2 kV, TO-247, 3 Pins product from INFINEON with the model number IHW15N120E1XKSA1
Product details
DC Collector Current 30A
Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on) 1.5V
Power Dissipation Pd 156W
Collector Emitter Voltage V(br)ceo 1.2kV
Transistor Case Style TO-247
No. of Pins 3Pins
Operating Temperature Max 150°C
Product Range TRENCHSTOP Series
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant Yes
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand INFINEON
Part Number IHW15N120E1XKSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Application Note EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
DC Collector Current 30A
Power Dissipation Pd 156W
Transistor Case Style TO-247
No. of Pins 3Pins
RoHS Phthalates Compliant Yes
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand INFINEON
Part Number IHW15N120E1XKSA1
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
DC Collector Current 30A
Power Dissipation Pd 156W
No. of Pins 3Pins
Part Number IHW15N120E1XKSA1
Infineon IHW15N120E1XKSA1 Igbt Single Transistor 30 A 1.5 V 156 W 1.2 kV TO-247 3 Pins | Tanotis