Idec PS5R-VF24 PS5R-VF24 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU) ITE 1 Output 120 W 24 VDC 5 A
- Input voltage range from 100 to 240VAC, output voltage of 24VDC
- Output power is 120W
- Output current is 5.0A
- Compact size preserves panel space
- Wide operating temperature range
- Spring-up terminals accept ring & fork terminals
- Approved for use in Class I Division 2 hazardous locations, meets SEMI F47 sag immunity (208VAC i/p)
- Can be installed in 6 directions
- Overcurrent protection with auto-reset
- 5 year warranty
Other details
| Brand | IDEC |
| Part Number | PS5R-VF24 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
- Output power is 120W
- Output current is 5.0A
- 5 year warranty
Other details
| Brand | IDEC |
| Part Number | PS5R-VF24 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
- Output power is 120W
- Output current is 5.0A