HAMMOND 1555F2F17GY IP67 Polycarbonate Enclosure with Flanged Lid - 120x91x37mm
Product details
| Enclosure Type | Wall Mount |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP67 |
| NEMA Rating | NEMA 4, 4X |
| External Height - Metric | 37mm |
| External Width - Metric | 91mm |
| External Depth - Metric | 120mm |
| Body Colour | Grey |
| External Height - Imperial | 1.46" |
| External Width - Imperial | 3.6" |
| External Depth - Imperial | 4.72" |
| Product Range | 1555F Series |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1555F2F17GY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
$9.24HAMMOND 1555F2F17GY IP67 Polycarbonate Enclosure with Flanged Lid - 120x91x37mm
Product details
| IP Rating | IP67 |
| NEMA Rating | NEMA 4, 4X |
| Body Colour | Grey |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1555F2F17GY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
Description