HAMMOND 1455L1202BK IP54 1455 Series Black Extruded Aluminium Instrument Enclosure - 120x103x30.5mm
  • Designed to house P.C. boards or for equipment interfacing
  • Sized for standard Eurocards
  • P.C. boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body
  • Easy to machine - one piece - front & back plastic end panels
  • Rugged body constructed from extruded aluminum with a minimum thickness of .06" (1.5 mm)
  • Extruded aluminium body with a slide removable "belly" plate
  • Two easy to machine, black solid ABS plastic end panels with integral bezel
  • Extruded aluminum body
  • Self adhesive clear rubber feet
Footnotes
Recommended screw torque is 5 lbf/in
Product details
External Depth - Imperial 4.72"
Body Colour Black
External Width - Metric 103mm
Enclosure Type Instrument
NEMA Rating -
External Height - Metric 30.5mm
External Height - Imperial 1.2"
External Width - Imperial 4.06"
Product Range 1455 Series
IP Rating -
External Depth - Metric 120mm
Brand HAMMOND
Part Number 1455L1202BK
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Sized for standard Eurocards
  • Extruded aluminum body
Footnotes
Product details
Body Colour Black
External Width - Metric 103mm
Enclosure Type Instrument
NEMA Rating -
Product Range 1455 Series
IP Rating -
External Depth - Metric 120mm
Brand HAMMOND
Part Number 1455L1202BK
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
External Width - Metric 103mm
External Depth - Metric 120mm
Part Number 1455L1202BK
HAMMOND 1455L1202BK IP54 1455 Series Black Extruded Aluminium Instrument Enclosure - 120x103x30.5mm | Tanotis