ETA 3600-P10-SI-16A 3600-P10-SI-16A Thermal Magnetic Circuit Breaker IP40 IP00 3600 Series 16 A 1 Pole 65 V 240 Plug In New
HomeStore
3600-P10-SI-16A is a Single pole thermal-magnetic circuit breaker with a tease-free, trip-free, snap action mechanism and two button operation. Designed for plug-in mounting with E-T-A sockets 17-P10-Si, 23-P10-Si, 63-P10-Si or panel mounting using E-T-A clips. Featuring an unprotected shunt tap terminal and optional auxiliary contacts. Type 3900 offers lower internal resistance values and is fitted] as standard with auxiliary contacts and an intermediate reset position in which all contacts are isolated. Approved CBE standard EN 60934 (IEC 60934). Typical application includes Process control systems, instrumentation, communications systems, rail vehicles, automation, chemical, oil and gas, mechanical engineering, minus DC 28V, minus DC 48V, minus DC 72V pharmaceutical and food, power engineering AC 240V, power engineering DC 24V, and telecom and datacom.
  • Standard version with shunt tap terminal -3, blade terminals 6.3-0.8 (QC .250) design
  • With blade terminals 6.3-08, one each NO/NC auxiliary contacts
  • Current ratings is 16A
  • Voltage rating is AC 240V, 50/60Hz, DC 65V (UL: AC 250V, DC 65V)
  • Operating area IP40, terminal area IP00 degree of protection (IEC 60529/DIN 40050)
  • Ambient temperature range from -30 to +60°C
Other details
Brand ETA
Part Number 3600-P10-SI-16A
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Current ratings is 16A
Other details
Brand ETA
Part Number 3600-P10-SI-16A
Description
  • Current ratings is 16A
Part Number 3600-P10-SI-16A
ETA 3600-P10-SI-16A 3600-P10-SI-16A Thermal Magnetic Circuit Breaker IP40 IP00 3600 Series 16 A 1 Pole 65 V 240 Plug In New | Tanotis