EPCOS B72660M0301K072 VARISTOR, TRANSIENT VOLTAGE, 775V, 4032
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Clamping Voltage Vc Max | 775V |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 1.2kA |
| Voltage Rating V DC | 385V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Varistor Case Style | 4032 |
| Product Range | Standard Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Varistor Type | Transient Voltage |
| Peak Energy (10/1000uS) | 23J |
| Voltage Rating V AC | 300V |
Other details
| Brand | EPCOS |
| Part Number | B72660M0301K072 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$0.42EPCOS B72660M0301K072 VARISTOR, TRANSIENT VOLTAGE, 775V, 4032
Product details
| Voltage Rating V DC | 385V |
| Varistor Case Style | 4032 |
| Voltage Rating V AC | 300V |
Other details
| Brand | EPCOS |
| Quantity | Each |
Description
| Voltage Rating V DC | 385V |
| Voltage Rating V AC | 300V |