EPCOS B72240B0421K001 TVS Varistor, MOV, 420 V, 560 V, HighE Series, 1.12 kV, Block, Metal Oxide Varistor (MOV)
HomeStore
This is a TVS Varistor, MOV, 420 V, 560 V, HighE Series, 1.12 kV, Block, Metal Oxide Varistor (MOV) product from EPCOS with the model number B72240B0421K001
Product details
Voltage Rating V AC 420V
Voltage Rating V DC 560V
Product Range HighE Series
Clamping Voltage Vc Max 1.12kV
Varistor Case Style Block
Varistor Type Metal Oxide Varistor (MOV)
Peak Surge Current @ 8/20µs 40kA
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
Peak Energy (10/1000uS) 910J
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand EPCOS
Part Number B72240B0421K001
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Voltage Rating V AC 420V
Voltage Rating V DC 560V
Product Range HighE Series
Clamping Voltage Vc Max 1.12kV
Varistor Case Style Block
Operating Temperature Max 85°C
Peak Energy (10/1000uS) 910J
Other details
Brand EPCOS
Part Number B72240B0421K001
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Voltage Rating V AC 420V
Voltage Rating V DC 560V
Clamping Voltage Vc Max 1.12kV
Operating Temperature Max 85°C
Part Number B72240B0421K001
EPCOS B72240B0421K001 TVS Varistor, MOV, 420 V, 560 V, HighE Series, 1.12 kV, Block, Metal Oxide Varistor (MOV) | Tanotis