COSEL TUHS10F05 AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 10 W, 5 V, 2 A
HomeStore
Product Overview
  • Input voltage range from 85VAC to 264VAC
  • Maximum output power of 10W
  • Output voltage of 5V, output current of 2A
  • Design flexibility for hold-up time and expected life
  • Small size
  • Built-in overcurrent and overvoltage protection circuits
  • Not built-in aluminium and tantalum electrolytic capacitor
  • Case size of 33.0 x 15.0 x 22.0mm (W x H x D)
  • 5 year warranty
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE
Output Power Max
10W
Output Current - Output 1
2A
Output Current - Output 2
Output Current - Output 3
Input Voltage VAC
85V AC to 264V AC
Height
15mm
Product Range
TUHS10F Series
No. of Outputs
1 Output
Output Voltage - Output 1
5V
Output Voltage - Output 2
Output Voltage - Output 3
Power Supply Output Type
Fixed
Width
22mm
Depth
33mm
SVHC
To Be Advised
Other details
Brand COSEL
Part Number TUHS10F05
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Maximum output power of 10W
  • Small size
  • 5 year warranty
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE
Output Power Max
10W
Output Current - Output 1
2A
Output Current - Output 2
Output Current - Output 3
Input Voltage VAC
85V AC to 264V AC
Height
15mm
Product Range
TUHS10F Series
No. of Outputs
1 Output
Output Voltage - Output 1
5V
Output Voltage - Output 2
Output Voltage - Output 3
Power Supply Output Type
Fixed
Width
22mm
Depth
33mm
SVHC
To Be Advised
Other details
Brand COSEL
Part Number TUHS10F05
Description
  • Maximum output power of 10W
10W
2A
85V AC to 264V AC
15mm
5V
22mm
33mm
Part Number TUHS10F05
COSEL TUHS10F05 AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 10 W, 5 V, 2 A | Tanotis