COILCRAFT MSS1210-155KEB Surface Mount Power Inductor, MSS1210 Series, 1.5 mH, 810 mA, 810 mA, Shielded, 1.55 ohm
Applications
Automotive
Product details
| Inductance Tolerance | � 10% |
| RMS Current (Irms) | 810mA |
| Saturation Current (Isat) | 810mA |
| Power Inductor Case | 12.3mm x 12.3mm x 10mm |
| Inductance | 1.5mH |
| Inductor Construction | Shielded |
| Product Range | MSS1210 Series |
| DC Resistance Max | 1.55ohm |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | COILCRAFT |
| Part Number | MSS1210-155KEB |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Applications
Automotive
Product details
| RMS Current (Irms) | 810mA |
| Inductance | 1.5mH |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | COILCRAFT |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
| RMS Current (Irms) | 810mA |
| Inductance | 1.5mH |