COILCRAFT MSS1038-153MLC Surface Mount Power Inductor, MSS1038 Series, 15 µH, 3.8 A, 2.84 A, Shielded, 0.05 ohm
HomeStore
The MSS1038-153MLC is a surface mount shielded Power Inductor with ferrite core. This inductor features matte tin over nickel over copper terminations and is resistance to soldering heat maximum three 40 seconds reflows at +260°C, parts cooled to room temperature between cycles. This inductor also features moisture sensitivity level (MSL) of 1, failures in time (FIT)/mean time between failures (MTBF) is 38 per billion hours/26,315,789 hours, calculated per Telcordia SR-332 and only pure water or alcohol recommended for wash. DC current at which the inductance drops the specified amount from its value without current and Inductance tested at 100kHz, 0.1Vrms, 0Adc.
  • Very low DCR and excellent current handling
Applications
Power Management, Automotive
Product details
Power Inductor Case 10.2mm x 10mm x 3.8mm
DC Resistance Max 0.05ohm
Saturation Current (Isat) 2.84A
Packaging Cut Tape
Inductance Tolerance ± 20%
Product Range MSS1038 Series
RMS Current (Irms) 3.8A
Inductance 15µH
Inductor Construction Shielded
Other details
Brand COILCRAFT
Part Number MSS1038-153MLC
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Applications
Power Management, Automotive
Product details
DC Resistance Max 0.05ohm
Packaging Cut Tape
Inductance Tolerance ± 20%
Product Range MSS1038 Series
RMS Current (Irms) 3.8A
Inductance 15µH
Inductor Construction Shielded
Other details
Brand COILCRAFT
Part Number MSS1038-153MLC
Description
DC Resistance Max 0.05ohm
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 3.8A
Inductance 15µH
Part Number MSS1038-153MLC
COILCRAFT MSS1038-153MLC Surface Mount Power Inductor, MSS1038 Series, 15 µH, 3.8 A, 2.84 A, Shielded, 0.05 ohm | Tanotis