BOURNS SRP7028A-5R6M Surface Mount Power Inductor, SRP7028A Series, 5.6 µH, 5 A, 9 A, Shielded, 0.048 ohm
Product details
| Product Range | SRP7028A Series |
| Inductance | 5.6µH |
| RMS Current (Irms) | 5A |
| Saturation Current (Isat) | 9A |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.048ohm |
| Power Inductor Case | 7.3mm x 6.6mm x 2.8mm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRP7028A-5R6M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Inductance | 5.6µH |
| RMS Current (Irms) | 5A |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
| Inductance | 5.6µH |
| RMS Current (Irms) | 5A |