BOURNS SRP6540-6R8M Surface Mount Power Inductor, SRP6540 Series, 6.8 µH, 5 A, 5.5 A, Shielded, 0.0495 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SRP6540 Series, 6.8 µH, 5 A, 5.5 A, Shielded, 0.0495 ohm product from BOURNS with the model number SRP6540-6R8M
Product details
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 5A
Saturation Current (Isat) 5.5A
Power Inductor Case 7.2mm x 6.5mm x 4mm
Inductance 6.8µH
Inductor Construction Shielded
Product Range SRP6540 Series
DC Resistance Max 0.0495ohm
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP6540-6R8M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 5A
Saturation Current (Isat) 5.5A
Inductance 6.8µH
Inductor Construction Shielded
Product Range SRP6540 Series
DC Resistance Max 0.0495ohm
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP6540-6R8M
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 5A
Saturation Current (Isat) 5.5A
Inductance 6.8µH
DC Resistance Max 0.0495ohm
Part Number SRP6540-6R8M
BOURNS SRP6540-6R8M Surface Mount Power Inductor, SRP6540 Series, 6.8 µH, 5 A, 5.5 A, Shielded, 0.0495 ohm | Tanotis