BOURNS SDR1307-150ML Surface Mount Power Inductor, SDR1307 Series, 15 µH, 4.5 A, 7.5 A, Unshielded, 0.034 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SDR1307 Series, 15 µH, 4.5 A, 7.5 A, Unshielded, 0.034 ohm product from BOURNS with the model number SDR1307-150ML
Product details
Product Range SDR1307 Series
Inductance 15µH
RMS Current (Irms) 4.5A
Saturation Current (Isat) 7.5A
Inductor Construction Unshielded
DC Resistance Max 0.034ohm
Power Inductor Case 13mm x 13mm x 7mm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR1307-150ML
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Product Range SDR1307 Series
Inductance 15µH
RMS Current (Irms) 4.5A
Saturation Current (Isat) 7.5A
DC Resistance Max 0.034ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR1307-150ML
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance 15µH
RMS Current (Irms) 4.5A
Saturation Current (Isat) 7.5A
DC Resistance Max 0.034ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SDR1307-150ML
You may also like
-70%NEW
Thumbnail 1
ZF ELECTRONICS SRB22A2BBBNN SWITCH, ROCKER, SPST, 10A, 250V, BLACK
-70%NEW
Thumbnail 1
WURTH ELEKTRONIK 7461383 Wire-To-Board Connector, Shank, M5, 2.54 mm, 16 Contacts, Press Fit
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 744772220 Choke, Line, WE-TI Series, 22 µH, 2.3 A, 3.6 A, 0.055 ohm, ± 10%
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 691361300005 Pluggable Terminal Block, 3.81 mm, 5 Ways, 26 AWG, 16 AWG, 1.5 mm², Screw
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 691352710004 Pluggable Terminal Block, 5 mm, 4 Ways, 24 AWG, 12 AWG, 3 mm², Screw
NEW
WURTH ELEKTRONIK 615008138021 Modular Connector, RJ45, Jack, 8 Contacts, 8 Ways, 1 Ports
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 615032137921 Modular Connector, Cat5, RJ45, WR-MJ Series, Jack, 8 Contacts, 8 Ways, 4 Ports
-70%NEW
WIELAND ELECTRIC 96.031.4153.1 Power Entry Connector, RST Series, Receptacle, 250 VAC, 20 A, Cable Mount, Screw
-70%NEW
WHITE RODGERS 3L11-160 DISC THERMOSTAT, SNAP ACTION
-70%NEW
WELLER XNT 4 Soldering Iron Tip, 45° Round, Bent, 1.2 mm
-70%NEW
WEIDMULLER STRIPAX ULTIMATE Wire Stripper, 24-10 AWG / 0.25-6mm² Flexible & Solid Conductors, 25mm Lengths
NEW
WAGO 793-501 Terminal Block Marker, Terminal Block Marker, Terminal Blocks, 5 mm
BOURNS SDR1307-150ML Surface Mount Power Inductor, SDR1307 Series, 15 µH, 4.5 A, 7.5 A, Unshielded, 0.034 ohm | Tanotis