BOURNS PWR263S-35-R500J SMD Current Sense Resistor, 0.5 ohm, 35 W, TO-263 (D2PAK), ± 5%, PWR263S-35 Series
Product details
| Resistance | 0.5ohm |
| Power Rating | 35W |
| Resistor Case Style | TO-263 (D2PAK) |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | PWR263S-35 Series |
| Packaging | Each |
| Resistor Element Type | Thick Film |
| Temperature Coefficient | ± 100ppm/°C |
| Brand | BOURNS |
| Part Number | PWR263S-35-R500J |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Resistance | 0.5ohm |
| Power Rating | 35W |
| Packaging | Each |
| Brand | BOURNS |
Description
| Resistance | 0.5ohm |
| Power Rating | 35W |